در این مطلب می خواییم به طور ساده در مورد فناوری جدید FTTH  صحبت کنیم.

Fiber To The Home که به اختصار FTTH نامیده می شود.

در این فناوری از مرکز ارائه دهنده تا منزل یا محل کار مصرف کننده به وسیله فیبرنوری به یکدیگر اتصال پیدا می کنند.

از مزیت های این سیستم می توان به سرعت بالا؛ امنیت مسیر؛ قیمت پایین تر و... اشاره نمود.

در مقایسه کابل های مسی با کابل فیبرنوری به دلیل اینکه در فیبرنوری اطلاعات توسط پالس های نوری انتقال پیدا می کنند و سرعت نور در مقایسه با پالس های الکتریکی که از مس می گذرند خیلی خیلی بالاتر است پس می توان به راحتی این اختلاف سرعت را درک کرد.

همچنین در کابل های مسی می توان در طول مسیر با برداشتن پوشش آن و اتصال کابل دیگر به راحتی دزدی یا استراق سمع نمود در صورتی که در فیبرنوری برای اتصال کابل دیگری به آن باید ارتباط را قطع نمود که در آن صورت به راحتی متوجه خواهیم شد.

فیبرنوری به دلیل اینکه از آلیاژ سیلیسیوم(شیشه) ساخته شده است و مواد اولیه آن نسبت به مس هم فراوان تر و هم ارزان تر است قیمت نهایی فیبرنوری هم به خودیه خود پایین می آید.

در مقایسه با سیستم های بی سیمی (موبایل و ماهواره و دیش های Point to point) هم فیبر نوری دارای مزیت های قابل ملاحظه ایی می باشد که می توان به عدم تاثیر پذیری از شرایط جوی ، ایمنی بسیار بالا در برابر نفوذ به شبکه ، دوستدار محیط زیست و عدم ایجاد محیط خطرناک برای موجودات و .... اشاره کرد.

در ارتباط فیبر نوری در هرشرایطی مقدار ثابت اطلاعاتی را دریافت خواهیم کرد و هیچ گونه تداخل و قطعی در برابر تغییرات جوی نخواهیم داشت که به طور کلی می توان گفت از ثبات بسیار بالایی برخوردار است.

در سیستم های بی سیمی به دلیل انتشار امواج در محیط و نبود کانال انتقال ایمن به راحتی می توان آن ها را دریافت و شنود و هک نمود.

در این فناوری می توان اینترنت فوق پرسرعت(نمونه های سرعت ارائه شده 50 و 100 مگابیت بر ثانیه می توان شاره کرد) ، تلفن (IP Phone)، اینترنت اشیا ، تلویزیون اینترنتی (IP TV)، کنترل خانه هوشمند از راه دور (BMS)، ویدیو کنفرانس ، بازی های آنلاین با کیفیت بالا ، خرید در بستر ایمن و .... را ارائه کرد.

حال شاید این سوال به ذهن شما بیاید که اگر بخواهیم از این فناوری استفاده کنیم چه اقداماتی را باید انجام دهیم:
ابتدای امر باید خاطر نشان کرد شرکت های ارائه دهنده، فیبرنوری را تا بیرون از ساختمانتان اجرا و آماده کرده اند و فقط کافی است که شما تجهیزات داخل ساختمان را آماده کرده و کابل فیبرنوری را در داخل ساختمان اجرا نمایید ؛ همانند تلفن که مخابرات کابل را تا جعبه بیرون ساختمان می آورد و داخل ساختمان بر عهده شما می باشد.
شاید شما از این فناوری برای اتصال دو مرکز سازمان یا شرکت بخواهید استفاده نمایید و دسترسی از بیرون را بخواهید از بین ببرید که در این صورت از همین بستر باند پهن و ایمن می توانید استفاده کنید با این تفاوت که باید سرویس
VPN از ارائه دهنده تهیه نمایید.

در پایان این مطلب باید عرض کرد که این فناوری در راستای تحقق دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک از اهمیت بالایی برخوردار است.